Nápad na návrh a pozdější výrobu vlastního pádlového míchadla vznikl z důvodu potřeb Bioplynové stanice Stonava lépe a hlavně ekonomičtěji promíchat fermentační nádrže než jak tomu bylo doposud. Po mnoha polních testech, pokusech a posléze prvním poloprovozním testování došlo k návrhu a výrobě prvních typů pádlových míchadel. Vznikl takto hotový výrobek míchadla pro fermentační nádrže, který po velmi pozitivních provozních testech a zkouškách jsme připraveni dodávat i jiným odběratelům a to jak z řad soukromých provozovatelů bioplynových stanic tak i dodavatelům technologie.
Maso, které Karviňané nakupují v obchodech, pochází často ze stonavské farmy. Sedmička zjistila, co předchází tomu, než se z prasete stane jelito.
Vepřový bok, žebírka nebo kotlety. Na prasečí farmě ve Stonavě jsou tyto lahůdky ještě pěkně vcelku. A živé. Každý týden se tu narodí desítky selátek, ze kterých se, až vyrostou, stanou pochoutky na stolech Karviňanů. „Je to věčný kolotoč. Každý týden jdou některá prasata na jatka, další se narodí, jiná jdou na výkrm. Pořád dokola,“ říká vedoucí živočišné výroby Maria Szwanczarová. Prasnic mají ve Stonavě necelých tři sta. Z toho je padesát těch, které statek nechová pro maso, ale aby rodily selata. Namlouvání je na farmě velmi zajímavé. Prasnice jsou každá ve svém boxu, když se před nimi...
Farma Stonava rozšiřuje svou Bioplynovou stanici o další zbrusu novou fermentační nádrž.
Na rozdíl od předchozích fermentačních nádrží bude ta nová zvenčí vypadat jako dům se sedlovou střechou. Vnitřní mechanismus bude odlišný od nynější technologie. Nový mechanismus odbourá přidávání záměsové vody a jiná míchadla zaručí, že vstupní suroviny budou zrát nejen kvalitněji, ale i úsporněji. Vzhledem k tomuto kroku se při stavbě nové nádrže budou zevnitř upravovat i ty stávající.
Více již v následující reportáži...
Dlouho připravované rozšíření bioplynové stanice ve Stonavě již začalo. O prvních konkrétnějších detailech a parametrech nové BPS se můžete dočíst uvnitř článku.
Farma Stonava rekonstruuje žírné stáje pro chov prasat. Zvířata tam mají komfort odpovídající veškerým evropským normám a jejich stáje se už skoro začínají podobat obytným domkům.
Majitel Farmy Stonava Tadeasz Koch k tomu uvedl: "Měli jsme tam hodně patogenů, dyzenterie, actipobacil a teď po rekonstrukci nedochází k rozšiřování těch bakterií. Co se týče republikových průměrů jsou takové, že prasata se prodávají za 27 korun na jatkách, ale produkují se za 33 korun. Já vím, že teď z těch prasat nic není, žádné peníze, ale určitý vztah k tomu člověk, který tu pracuje od začátku, má. A díky bioplynové stanici...
Více uvnitř článku...
Prasata na bioplynové stanici slouží k více účelům než jen na maso, podílejí se také na výrobě tepelné energie a elektřiny, která se vrací z části zpět do provozu.
Jiří Thiemel, farma Stonava: "To, co naše prasátka vyprodukují, ta kejda, se zpracovává v bioplynové stanici, ta vyprodukuje elektřinu a teplo pro prasátka a hnojivo, které využíváme na poli, zase vyprodukuje krmení pro prasátka. Čili je to takový uzavřený koloběh."
Video s reportáží najdete uvnitř článku...
Prasata na bioplynové stanici slouží k více účelům než jen na maso, podílejí se také na výrobě tepelné energie a elektřiny, která se vrací z části zpět do provozu.
Jiří Thiemel, farma Stonava: "To, co naše prasátka vyprodukují, ta kejda, se zpracovává v bioplynové stanici, ta vyprodukuje elektřinu a teplo pro prasátka a hnojivo, které využíváme na poli, zase vyprodukuje krmení pro prasátka. Čili je to takový uzavřený koloběh."
Video s reportáží najdete uvnitř článku...
Omlouváme se, ale v současné době pracujeme na obsahu tohoto článku. Děkujeme za pochopení.
Po roce provozu bioplynové stanice o výkonu 537kW jsme se rozhodli k rozšíření tohoto zařízení na 1425kW instalovaného výkonu. Po zkušenostech s dosavadním typem stanice jsme se rozhodli jít cestou moderních technologií, které jsou spolehlivé a odzkoušené. Více se můžete dočíst uvnitř článku.
Prioritou počátku roku 2009 bylo najetí bioplynové stanice do plného provozu což se podařilo a nyní naše bioplynová elektrárna z výkonem 537 kW za hodinu jede naplno. Kromě vyrobené elektřiny a tepla vzniká i zbytková surovina – digestát, který slouží jako velmi hodnotné hnojivo. Abychom celou produkci tohoto hnojiva mohli zapravit do půdy, pro tento účel jsme zakoupili velkoobjemovou cisternu Annaburger o objemu 15 m3 s hadicovým aplikátorem. Cisterna je vyměnitelná za korbu na sypké hmoty, protože je na multifunkčním podvozku. Ihned po zakoupení byla cisterna zapojena do provozu a do dnešního dne jsme zapravili do půdy přes 6 000 m3 digestátu.
Další významnou událostí bylo zakoupení samojízdné řezačky Claas Jaguar 850. Řezačka byla zakoupená proto, abychom...